Úvodní stránka

O nás

Články a komentáře

Pavla G. Picková - statek

Miluše Kubíčková

Z našich zkušeností

Doporučujeme

KontaktyZ našich zkušeností - jaro


Přišlo jaro s bohatou zelení. Mezi první rostlinky patří osvědčená mladá kopřiva. Vyhledejte čistá místa, pozdravte její zelené lístky a natrhejte si je. Uvařte si z nich čaj, připravte z nich špenát, přidejte je do polévky, do nádivek apod. Můžete jich užít i k opláchnutí vlasů.

Nezapomeňte také poděkovat za jejich léčivé účinky! Patří k nim celková očista, obohacení minerálními látkami a vzácným chlorofylem.

Tak jako se každoročně dělá v domácnosti jarní úklid, tak je velmi prospěšné "uklidit" si i v našem organismu. K tomu se výborně hodí i jarní očistná kůra z kopřiv: po dobu tří týdnů pijeme kopřivový čaj ( čerstvé kopřivy spaříme vařící vodou  a  necháme po dobu 15 minut louhovat). Pro ty, kteří nemají denně čas na obstarání čerstvých kopřiv je možné si větší množství kopřiv rozmixovat, scedit a používat denně lžičku kopřivové šťávy uchované v lednici.

Velmi prospěšné pro náš žlučník jsou také mladé lístky pampelišky, ze kterých lze udělat salát, popřípadě alespoň do zeleninového salátu lístky přidat.

Na jarní únavu je velice účinný následující recept na výrobu zeleného elixíru:

Malé množství vody rozmixovat s mladými vršky jetele či vojtěšky a malé množství vršků kopřiv nebo listů pampelišek. Přecedit a šťávu vypít, nejlépe čerstvou. Je velice osvěžující a potlačuje chuť k jídlu.
Jarní meditace

V době nástupu jara se na keřích i stromech ještě vedle sebe setkávají zbytky loňských lístků nebo plodů s novými pupeny, prvními kvítky a zelenými lístky.
Pozorovat spojení toho, co už je minulost připomínající smrt s tím novým, jakoby vzkříšeným životem je nenahraditelnou příležitostí k meditaci, kterou nám umožňuje pouze jaro. Najdeme-li si chvíli pro soustředěné pozorování polarity symbolů začátku a konce, posilníme svého ducha a osvěžíme duši.

MiKu

© 2002-2018 Sdružení Zdravý životní styl, z. s.